Magyarpolányban 1993-ban kezdődött a passiójátszás. Helyi szereplőkre, családokra írták a passiót, s azóta játsszák, volt, hogy 180 helybeli szerepelt benne: polgármester, iskolaigazgató, gazdálkodó, gyerek és felnőtt egyaránt. Akad olyan család, melynek két generációja is föllépett az előadásban. A Polányi Passiót felvették az Europassió szövetségbe is.
A pünkösdi passiójátszás hagyománya Magyarpolányban az 1990-es évek elejére nyúlik vissza. A darab tavaly szövegében és zenéjében is megújult. Katona Imre, Németh Ervin és Pataki András szövegei az XVII. század szövegeit idézik. Kiemelkedő változást jelentett az élőzenés előadás a fülbemászó dallamaival, összhangban a fegyelmezett kórussal. Szarka Gyula műveit Papp Gyula vezetésével szólaltatta meg a zenekar. A kórus több mint ötven tagjának énekét Grőberné Adorján Renáta vezényelte. A Magyarpolány Hangja kórushoz és a Német Nemzetiségi Dalkörhöz csatlakozott az Ajkai Pedagógus Nőikar, A Borostyán Férfikórus és a Borsos Miklós Általános Iskola gyermekkórusa. Bővült az idén a szereplőgárda is, szintén ötven feletti falubeli lépett színpadra a kisgyermekektől az egészen korosabb szereplőkig, akik gördülékenyen elevenítették fel Demcsák Ottó tavaly készített koreográfiáját.
A Soproni Színház egykori hivatásos színésze, Horváth Andor alakította Jézust, aki sokakat elérzékenyített Isten fia emberszeretetének és vívódásainak a bemutatásával. A színész tökéletes összhangot alakított ki a civil szereplőkkel, segítve őket az előadás gördülékeny bemutatásában. Máriát Nardai Anita alakította, Pilátus Szerepét Grőber József polgármester öltötte magára, ördögként a városlődi Láng Rudolf jelent meg. Az Atyaisten a falu plébánosa? Sándor Mihály alakította.
Működtető: Magyarpolányi Önkormányzat; 8449 Magyarpolány, Dózsa Gy. u. 6.; hivatal@magyarpolany.hu; +36 88 503 820; http://www.magyarpolany.hu/; ;
Nézd meg térképen is hol található
GPS Koordináták: É 47.172590370541, K 17.546828986792