A 18.században újratelepült község legrégibb épületeinek egyike.A kápolna mostani falai téglából és kőből vannak, tetőzete cserép, nem úgy, mint régen, mikor fából és fonóanyagból készült és agyaggal bekent épület volt. A kápolnának tornya nincs, a harangláb az egy harangocskával a kápolna előtt áll. Minden évben július 26-án, Anna napon itt tartják a búcsúi szentmisét.
Szent Anna a keresztény család, nemzetség oltalmazója, a gyermekáldás patrónája. Példaképe az önfeláldozó asszonyi munkának, a rászoruló emberek szolgálatának. Szent Anna a 18. századtól Szűz Mária édesanyjaként a legkedveltebb női szentek egyike volt. Különösen kedvelték és ápolták kultuszát napjainkig a 18. században betelepített németek. Szerepének egy részét később Szűz Mária vette át.
Az Anna-kápolna a 18. század elején újratelepült község legrégibb épületeinek egyike. Ezt több írásos feljegyzés is bizonyítja. Körmendi József a Fa- és sövénytemplomok a veszprémi Egyházmegye területén a XVIII. században c. tanulmányában ezt írja: A „Pesti Comisszió 1735-ben megfelelő állapotban lévő fakápolnát talált Városlődön, amely még 1779-ben is megvolt, oltárral felszerelve, Szent Anna tiszteletére (OL.CPDV Nr.l.Vpl. A 8/12, 349.) A Szent Anna-kápolna ma is megvan, kőből újjáépítve. (V Névtár 1938. 10.)"
Egy másik írásos bizonyíték az 1747. évi püspöki látogatás és népszámlálás jegyzőkönyve, melynek egy részlete magyarul így hangzik: „Possessio Pile ad Város-Lőd, Anno 1747. márc. 7. Pile falu Városlőd egy filiája. Az itteni kápolna, ahogy láthatóan feltételezhető, a helyi lakosság jámbor szorgalma által fából és fonóanyagból készült. Azután agyaggal kenték be, és az ünnepi szentmise áldozat bemutatására alkalmas. Áll benne egy oltár és rajta különböző festett képek. A kápolna ajtója előtt egy egylábú harangtartó áll, amelyen egy harangocska lóg. - Ez a hordozható oltár autentikusnak látszik. Ugyanilyen hiteles a kehely, a misekönyv, van két miseruha, az egyik selyemből van és különböző színű, a másik fekete pamutból. Egy alba. És ezt a kápolnát a faluval együtt a főtisztelendő városlődi plébános úr igazgatja..."
Az épületet a későbbi időben átépítették. A mostani falak kőből és téglából vannak, tetőzete cserép. Újabban a kápolna a ravatalozó szerepét is betöltheti.
Működtető: Városlődi Plébánia; Városlőd, Szabadság tér 3.; 06-88/240-560;
Látnivaló pontos helye: Városlőd, Pille utcai temetőben
Nézd meg térképen is hol található
GPS Koordináták: É 47.139742, K 17.643862