Doba település területén van a Somlói vár, a Somló hegy északi oldalán. Pompás természeti környezet és szép kilátás közepette lehet ide felgyalogolni. A várromnak magas falai maradtak. Köztük járkálva és nézelődve két műalkotást is találunk egymástól pár méterre egy bástya külső oldalán. Jobbra a falon egy domborműves címert és balra egy falüregben egy Mária domborművet.
Napbaöltözött Asszony
A Máriát mutató alkotás csaknem kör alakú korongja 4-5 centimétert kiáll a falból. Már ez is domborműves, de a főalak még inkább kidomborodik. Felülete élénk színű és csillogó. Anyaga mázas samott lehet.
A dombormű Máriát, mint a „Napbaöltözött Asszonyt” ábrázolja. Mária kék ruhában áll, bíbor köpenye mögött aranysárgán sugárzó napkorong izzik. Fején glória és korona van. Felül nyolc kis angyalka lebeg, mind őfelé fordulva és valamit nyújtva. Mária mezítláb áll egy holdsarló homorulatán, közben lábaival egy tekeredő kígyóra tapos.
Az apokaliptikus jelenet igazán szakszerű és művészi módon megformált. Szerzője nincs feltüntetve.
A pálos rend címere
A címer tehát a bástya falán van, 6-7 méter magasban, elérni nem lehet. A bazaltkövekből álló falazatra rögzítették, így 4-5 centimétert kiáll. A színes kerámiacímeren semmilyen szöveg nincs, sem évszám, sem alkotó. Még az sem, hogy milyen címer ez. Nem a falué, nem a vár egykori tulajdonosaié. Hosszas keresés után bukkantam rá, hogy ez a pálos rend címere.
A pálos rend címere ez: középen egy pálmafa, melynek törzséhez két oroszlán támaszkodik nyelvüket kiöltve, a pálmafa tetején egy holló ül csőrében kenyeret (egész cipót) tartva.
A még precízebb leírás és magyarázat: „A pálosok címere ovális pajzs kék mezejében, zöld talajon álló természetes színű pálmafa, melyhez két oldalról egy-egy természetes színű, sörényes hímoroszlán ágaskodva támaszkodik. A fa tetején nyitott szárnyú, fekete holló, csőrében egy darab kenyér. A címer elemei Remete Szent Pál életrajzából valók, amit Szent Jeromos írt. A címer elemeinek elrendezése az évszázadok folyamán változott. Pálmafa: ez táplálta és látta el ruházattal Remete Szent Pált. Holló: csőrében egész cipót tart, így gondoskodott a Mennyei Atya a szent remetéről. Szentírási párhuzama az 1Kir 17,2-6-ban található. Oroszlánok: az életrajz tanúsága szerint Remete Szent Pál sírját két oroszlán ásta ki.”
Somlón pontosan ezt a jelenetet láthatjuk. Itt a címer felül kiegészül kissé: balra a nappal és jobbra a holdsarlóval, csillaggal. Miért van itt a pálos címer? A Somlói vár nyolc évszázados történetében a pálos szerzetesrendnek konkrét szerepe nem volt. A környéken igen. A közeli Tüskeváron (hajdan Nagyjenő) a középkorban (1310-1311-tól) pálos kolostor volt. A községben lévő Szent Miklós plébániatemplom is a pálosoké volt. A Somló hegy délnyugati oldalán a pálosoknak szőlői voltak. „A jenői (délnyugati) oldal bora édes, gyengébb erejű, leghamarabb fejlődő, jó asztali bor. Évi termése átlagosan 2000 hl. A nagyjenői (tüskevári) pálosoknak voltak itt szőlői 1370-1783-ig. Ez a Pálos-szőlő a Sédfő közelében, a „Kerekhegydudorodáson" volt. A Sédfő-forrás révén a legrégebben művelt szőlőterületek közé számítható. A pálosok emlékét itt is kápolna, az egykori Szt. Kereszt-kápolna helyére 1853-ban épült Szt. Ilona-kápolna őrzi.”
Látnivaló pontos helye: 8482 Doba, Külterület. A Somlói várban, a várfalon van.
Nézd meg térképen is hol található
GPS Koordináták: É 47.150497777499, K 17.37031814596