Nagytevel 570 fős kis Település a Bakony lábánál, Veszprém megyében, ott ahol a Pápai-síkság és a Bakonyalja találkoznak, csodálatos környezetben 10 km-re Pápától, Adásztevel és Homokbödöge között fekvő, német nemzetiségi község.
Itt még ma is őrzik a történelmi hagyományokat. Nagytevel számos értékkel és vonzó természeti adottsággal rendelkezik. A vadregényes bakonyi táj nyújt maradandó élményt az idelátogatónak. Erdőkkel, hegyekkel körülvéve terül el a 34 hektáros víztározó-tó, mely nyaranta kellemes kikapcsolódást nyújt a pihenni vágyóknak. A tó vize gyorsan felmelegedik és akár az ősz beköszöntéig is kellemes meleg marad. A nyaralók a strandon élvezhetik a napfényt és a vizet. Túrázási lehetőség a kijelölt túraútvonalon. A település legmagasabb pontjáról gyönyörű kilátás a Kisalföldre, Somlóra, Kőszegi hegyvonulatra, Alpokaljára , a közelben elhelyezkedő mesterséges tóra. Mint természeti érték található itt különleges állat és növényvilág, gyógynövények, források, tiszta levegő, zajtalan környezet., valamint pozitív kisugárzást nyújtó szikla. Az idelátogató turistákat több szálláshely várja a faluban. A település Pápáról könnyen megközelíthető.
Településtörténet
Nagytevel nevét 1422-ben említette először oklevél. A település a zirci cisztercita apátság birtokai közé tartozott. A törökök 1526 után elfoglalták, a falu elnéptelenedett, de az apátság 1696 körül sziléziai, morva, frank és német telepeseket telepített le a faluban. 1910-ben 920 lakosából 123 magyar, 797 német volt. Ebből 912 római katolikus volt. A 20. század elején Veszprém vármegye Pápai járásához tartozott.
A település nevének eredete, magyarázata
Tevel régi magyar személynév. Már 950 előtt így hívtak egy Árpád-házi herceget. A név előtagjának származása bizonytalan, de valószínűleg összefügg a nyugati nyelvjárások bősz, dühös, haragos, mérges jelentésű adáz, ádász szavával. Tevel jobbágyi, parasztok által lakott részét a 15. századtól kezdve különböztették meg a „Nagy” jelzővel a nemesi Kis- vagy Adászteveltől. Először Tuel formában jelenik meg a Szent Lászlónak tulajdonított bakonybéli összeírásban kb. 900 évvel ezelőtt. Későbbi alakjai 1240-ben Villa Tevel, 1287ben Magnum Tevel, 1436-ban Nagytevel, 1666-ban Pusztatevel, 1673-ban Nagy- alias Pusztatevel, 1750-ben Teutsch Töbel.
forrás: https://schwaben.hu/telepulesek/nagytevel; https://www.programturizmus.hu/telepules-nagytevel.html;
Nézd meg térképen is hol található
GPS Koordináták: É 47.296411, K 17.5654838